Technisch onderzoek locaties voor kleine nucleaire rectoren
De provincie heeft laten onderzoeken waar in Brabant technisch gezien ruimte zou kunnen zijn voor kleine modulaire kernreactoren (SMR’en). Aanleiding is de motie ‘Meten is weten met kernenergie’, die Provinciale Staten (PS) in april aannamen.
Een groot aantal verschillende SMR-ontwerpen is momenteel wereldwijd in ontwikkeling maar nog vrijwel nergens gerealiseerd. Het onderzoek schetst een eerste beeld van locaties die in theorie aan ruimtelijke randvoorwaarden voldoen, zoals koelcapaciteit en omgevingsveiligheid.
Op basis van technische eigenschappen van een SMR laat het rapport zien dat inpassing in Noord-Brabant in veel gebieden mogelijk is. Het rapport zegt niets over de wenselijkheid van of de besluitvorming over de locaties voor kleine modulaire reactoren. Gedeputeerde Staten (GS) hebben hierover nog geen standpunt ingenomen. De uitkomsten worden (net als ander onderzoek) betrokken bij het Brabants Energieperspectief 2050, waarin de provincie schetst hoe het toekomstig energiesysteem van Brabant eruit kan zien. De eerste helft van volgend jaar bespreken GS dat met PS.
Moerdijk
In de media wordt een verband gelegd tussen het technische onderzoek naar SMR’en en Powerport regio Moerdijk. Dit is ten onrechte. Het plaatsen van een kerncentrale in de regio Moerdijk valt niet binnen de afspraken tussen Rijk, provincie en gemeenten om ruimte te zoeken voor (nationale) energie-infraprojecten. Dit is ook zo benoemd in het onderzoek.
Bekijk de rapportage 'Verkenning SMR-inpassing provincie Noord-Brabant'