Laat ideeën tot bloei komen bij LIB

15 oktober 2025Agrarisch ondernemerLandbouw en voedselOverheidPartner voedselketenBevat visueel element: Foto

Ben je al bekend met de mogelijkheden van Landbouw Innovatie Brabant (LIB)? Wat is LIB precies? En wat kan je ermee als ondernemer? We spreken met Rens Kuijten, de nieuwe programmamanager van LIB. Ook maken we meteen van de gelegenheid gebruik om de nieuwe programmamanager te leren kennen.

Wat is LIB?

LIB is een samenwerking tussen de Provincie Noord-Brabant en ZLTO. Samen willen we zorgen voor een duurzame, sterke en in de maatschappij verankerde land- en tuinbouw. Dat betekent: landbouw die goed is voor natuur, mens én economie. LIB helpt boeren en tuinders met vernieuwing. Dat kan gaan over nieuwe technieken, maar ook over nieuwe vormen van samenwerken, die vaak voortkomen uit anders denken. LIB biedt een netwerk, een klankbord en vaak - een bescheiden - financiële bijdrage.

Nieuwe programmamanager

Rens is sinds 1 juli 2025 programmamanager bij LIB. Hij werkt nu nog samen met zijn voorganger Geert Wilms, die eind dit jaar na reeds 30 jaar LIB met pensioen gaat.

Rens is 47 jaar en komt uit Sterksel. Hij is opgegroeid op een melkveebedrijf in Nuenen. Rens werkte altijd in en rond de landbouw, vooral op het gebied van innovatie. Daarbij heeft hij veel ervaring opgedaan in diverse sectoren en op meerdere plekken in de voedselketen: van veehouderij tot akkerbouw, en van boer tot retail.

Wat Rens belangrijk vindt? “Innoveren is vaak een lange en hobbelige weg. Vooruitkomen is belangrijk en wij zien dat focussen op kleine betekenisvolle stapjes werkt. Met de juiste hulp kan ook een klein idee groeien.”

Rens was zelf ooit aanvrager bij LIB

In 2012 maakte Rens voor het eerst kennis met LIB toen hij een aanvraag indiende voor subsidie. “Met behulp van LIB wilde ik de haalbaarheid van de Nederlandse quinoaketen gaan verkennen. Mede dankzij LIB kon ik dit onderzoeken en in 2014 werd de Dutch Quinoa Group opgericht. Uiteindelijk ben ik bij het LIB-netwerk gekomen en heb ik altijd contact gehouden met Geert Wilms. Het is bijzonder en vooral leuk dat ik hem nu opvolg."

Veel jonge boeren kennen LIB nog niet. Dat was bij Rens ook zo. “Ik hoorde er via via over. Maar toen ik eenmaal contact had, bleef ik betrokken.”

Met jouw idee kan je bij LIB in een vroeg stadium aankloppen. “Nog niet alles hoeft in kannen en kruiken te zijn. Een uitgewerkt plan is handig maar in eerste instantie niet noodzakelijk. We helpen je om je idee verder te brengen. Dat is waar LIB ook voor is bedoeld”, vertelt Rens.

Jonge Helden

LIB is gestart met een nieuwe pilot: Jonge Helden. Dit is een begeleid programma, vormgegeven met en voor een groep van 14 jonge boeren en tuinders tussen de 25 en 40 jaar. Het helpt bij ondernemen en innoveren en het opbouwen van een netwerk van gelijkgestemden. Inspiratie opdoen en klankborden zijn belangrijke ingrediënten. Dit doen ze door elkaar op te zoeken op elkaars bedrijven en te sparren maar ook door te spreken met inspirerende ondernemers binnen en buiten de landbouw. Ook hebben zij de mogelijkheid aan het eind van het programma een innovatieplan voor te leggen voor ondersteuning door LIB.

Enkele voorbeelden van projecten die gesteund zijn door LIB

  • Ervaringen opdoen met de eerste Laserweeder in Nederland, zodat er minder bestrijdingsmiddelen nodig zijn op het land. (GreenSpecialties uit Lierop)
  • Data gestuurde (poot)aardappelteelt door datakoppeling in de gehele teeltcyclus en AI gestuurde sortering, zodat zowel gebruik van energie en middelen als reststromen verder worden verminderd. (Mts. Bartelen in Oud Gastel)
  • Ontwikkelen van een nieuwe weegmodule met automatische registratie voor biggen om in het fokbeleid beter te kunnen sturen op kwaliteit van biggen en biggensterfte te verminderen. (O.a. met Varkenshouderij Van Asten in Sterksel)

Beleid en praktijk werken samen

Praktijk en beleid staan regelmatig op gespannen voet met elkaar. Maar bij LIB komen ze op een positieve manier samen, legt Rens uit. “De provincie en ZLTO maken LIB mogelijk. Zo vinden praktijk en beleid elkaar en dragen ZLTO en provincie bij aan innovaties in de Brabantse land- en tuinbouw.”

“Ook al lijkt jouw idee nog klein; juist dán is het goed om ermee aan de slag te gaan” Rens Kuijten, programmamanager LIB

Wat wil Rens jonge ondernemers tot slot meegeven? “Heb je een goed en vernieuwend idee? Bel naar LIB. Er is een netwerk, dus kennis, er zijn subsidies, en we denken graag mee. LIB staat niet op de voorgrond, want we zetten liever jouw idee op het podium. Neem vooral contact met ons op. Ook al lijkt jouw idee nog klein; juist dán is het goed om ermee aan de slag te gaan. LIB gelooft in kleine stapjes zetten. Niet alles hoeft meteen perfect.”

Naar de website van LIB